Careers

Here at Elincou Diagnostics Ltd, we have a passion for great people; passionate, talented, hardworking and dedicated team players, whom we are committed to support and guide them through their professional path and help them develop and GROW with us!

Purchasing Officer

Job Purpose:

The Purchasing Officer will be responsible for providing support to the Purchasing Department and for ensuring the best possible purchases from our suppliers.

Main Duties & Responsibilities:

  • Ensures the most efficient, accurate, effective and profitable way of receiving products/goods.

  • Manages all administrative functions related to purchasing processes (orders, registration, etc.).

  • Conducts follow-ups with suppliers

  • Provides support in the preparation of reports

  • Evaluates offers from company's suppliers and monitors compliance with product delivery schedules.

Required Qualifications:

  • Bachelor’s Degree in Business Administration, Logistics, Finance or other related field

  • Fluent in Greek and English language

  • Excellent knowledge of computers (Word, Excel, Power Point and other software systems such as ERP)

  • Experience in SAP Business One will be considered an advantage

  • 1-2 years of experience in a related field with job description will be considered an additional qualification

Other Skills:

  • Very good analytical, negotiating, organizational and time-management skills

  • Ability to take initiative

  • Results-driven

  • Sense of responsibility

  • Communication skills

  • Ability to solve problems and operate efficiently under pressure

  • Teamwork

We are offering an attractive remuneration package and challenging opportunity for professional development.

To apply, please forward your CV to: hr@elincou.com.cy

All CVs will be handled with the utmost confidentiality.

Η Elincou Diagnostics Ltd, μια συνεχώς αναπτυσσόμενη εταιρεία με έδρα την Λευκωσία που δραστηριοποιείται στον

τομέα της εμπορίας και διάθεσης ιατροτεχνολογικού εξοπλισμού στα διάφορα Κλινικά Εργαστήρια και Νοσοκομεία

ανά το Παγκύπριο, αναζητεί δυναμικά και δραστήρια άτομα για την πλήρωση κενής θέσης Λειτουργού Αγορών, στα

πλαίσια ενίσχυσης και ανάπτυξης της ομάδας του τμήματος. Ο γρήγορος ρυθμός της αγοράς σε συνδυασμό με τον

ανταγωνισμό και τις αλλαγές στον τομέα της Υγείας και της Τεχνολογίας, καθιστούν την θέση αυτή μια συναρπαστική

ευκαιρία καριέρας.

Λειτουργός Αγορών (Purchasing Officer)

Περιγραφή Θέσης:

Το άτομο που θα προσληφθεί θα είναι υπεύθυνο για την παροχή υποστήριξης στο τμήμα αγορών και για την

εξασφάλιση των καλύτερων δυνατών αγορών και ορθών παραγγελιών για τα προϊόντα και υπηρεσίες που του

ανατίθενται με σκοπό την αποδοτικότερη και αποτελεσματικότερη λειτουργία του τμήματος και συνεπακόλουθα

όλης της εταιρείας.

Πιο συγκεκριμένα, το άτομο που θα προσληφθεί θα:

• Διασφαλίζει τον αποδοτικότερο, ορθότερο, αποτελεσματικότερο και οικονομικότερο τρόπο παραλαβής των

προϊόντων.

• Διαχειρίζεται όλες τις διοικητικές λειτουργίες σχετικά με τις διαδικασίες αγορών (παραγγελίες, καταχώρηση

κ.ά.).

• Διενεργεί follow-ups με προμηθευτές

• Παρέχει υποστήριξη στην ετοιμασία αναφορών και εκθέσεων σχετικά με τις αγορές της εταιρείας.

• Αξιολογεί προσφορές από τους προμηθευτές της εταιρείας και παρακολουθεί την τήρηση των

χρονοδιαγραμμάτων παράδοσης των προϊόντων.

• Συντηρεί μακροχρόνιες σχέσεις συνεργασίας με τους προμηθευτές και διαχειρίζεται οποιαδήποτε

προβλήματα.

Απαιτούμενα προσόντα:

▪ Πτυχίο στη Διοίκηση Επιχειρήσεων, Logistics, Οικονομικά ή άλλο συναφή κλάδο.

▪ Πολύ καλή γνώση Ελληνικής και Αγγλικής γλώσσας.

▪ Πολύ καλή γνώση Η/Υ (Word, Excel, Power Point, άλλων λογισμικών συστημάτων όπως ERP)

▪ Αναλυτικές δεξιότητες

▪ Ικανότητα ανάληψης πρωτοβουλίας

▪ Ικανότητες διαπραγμάτευσης

▪ Προσανατολισμός στο αποτέλεσμα

▪ Υψηλό αίσθημα ευθύνης

▪ Οργανωτικές ικανότητες

▪ Δεξιότητες διαχείρισης χρόνου

▪ Επικοινωνιακές δεξιότητες

▪ Ικανότητα επίλυσης προβλημάτων και αποτελεσματικής λειτουργίας κάτω από πίεση

▪ Ομαδικότητα και συνεργασία

▪ Αξιοπιστία

▪ 1-2 χρόνια πείρα σε σχετικό αντικείμενο με την περιγραφή θέσης θα θεωρηθεί επιπλέον προσόν

▪ Γνώση του προγράμματος SAP Business One θα θεωρηθεί επίσης επιπρόσθετο προσόν

Προσφέρεται πολύ ικανοποιητικό πακέτο απολαβών και ωφελημάτων αναλόγως προσόντων και πείρας.

Aποστολή βιογραφικών σημειωμάτων στο [Email hidden] μέχρι 02/03/2021, σημειώνοντας στο θέμα

«Λειτουργός Αγορών»

Όλες οι αιτήσεις θα τύχουν εμπιστευτικού χειρισμού.